Az idén megalakult Magyar Sport Üzleti Szövetség (MASÜSZ) sajtóanyagot adott ki, hogy megvizsgálta az olimpiai díjazás módosítása körüli érveket és ellenérveket nemzetközi gazdasági kitekintésben és a magyar sport üzleti jövőjét tekintve.
Vajon ma Magyarországon egy sportoló, aki olimpiai bajnok lesz, meg tudna-e keresni üzleti alapon 50 millió Ft-ot?
A sajtóanyaguk rávilágít az idén megalakuló Magyar Sport Üzleti Szövetség létrejöttének szükségességére. Továbbá, hogy a múlt héten kikerült olimpiai díjazás módosítása körüli félreértések és a szakmaiság hiányában érzelmi alapú, pro és kontra megközelítések. Véleményük szerint, “ebben a kérdésben nem lehet önmagában, a sportgazdaság hazai állapotától elvonatkoztatva, annak ismeretének hiányában véleményt alkotni. Persze első hallásra – és talán másodikra is – az 50 millió Ft-os díjazás nemcsak hazai, de nemzetközi viszonylatban is magas. Főleg, ha együtt vizsgáljuk, szerencsés esetben ennek az összegnek akár a többszörösét is kiadó, olimpiai életjáradékkal.“
Megfogalmazásuk szerint, az igazi kérdés nem az, hogy sok vagy kevés az 50 millió Ft egy olimpiai aranyért, hanem az, hogy ezt a cechet az államnak és közvetve az adófizetőknek kell-e finanszírozni. Vagy pedig a sportolónak saját magának és/vagy a menedzsmentjének kellene ezt a pénzt előteremteni a piaci vállalatoktól, szponzoráció és más kereskedelmi együttműködések keretében. A szövetség erre a választ az olimpiai díjazások és az országok egy főre jutó GDP-je közötti összefüggésének vizsgálatával kapta meg, vizsgálatuk éve a 2016-os riói olimpia volt.
A MASÜSZ vizsgálatából és közleményéből kiderül, hogy jól látható az erős, fordított irányú összefüggés a mutatók között. Azaz egy országban minél alacsonyabb az egy főre jutó GDP, annál magasabb az olimpiai aranyért járó állami díjazás. Természetesen ennek értelmezése, okai egy külön elemzést megérnének, a MASÜSZ most egy lehetséges aspektusra világít rá. Ami pedig az, hogy azokban az országokban, ahol a sportgazdaság fejlett, a sport piaci, üzleti megközelítése mind a vállalatok, mind a sportolók, sportegyesületek és sportszövetségek szintjén erős, ott az állami szerepvállalás alacsonyabb lehet, egyszerűen azért, mert a piac – csúnya szóval – eltartja és honorálja sportolóik sikereit. A szövetség konklúziója, hogy “azokban az országokban, ahol a szereplők nem tudnak megfelelően kommunikálni egymással, nincsenek megfelelő piaci benchmarkok, bejáratott üzleti modellek és ezt facilitáló szakmai szervezetek, ott kényszerűen nagyobb az állami szerepvállalás.”
Lehetséges aspektusok
Most sokan felkapják a fejüket, hogy igen ez ez működhet Németországban és az USA-ban, de Magyarország kicsi piac, itt a cégek nem költenek erre, nem szabad a sportolókat még pluszban terhelni olyanokkal, mint a márkaépítés, a kommunikáció és így tovább… Amiben jelen helyzetben sajnos sok igazság is van. De a szövetség álláspontja szerint is, “szükség van sportolóink felkészítésére, hogy megállják helyüket a kommunikációban, márkaépítésben, önmaguk és a sportsikereik piaci monetizálásában. Elengedhetetlen a piaci vállalatok bevonódásának segítése a sport finanszírozásába, és azoknak a sportvezetőknek a támogatása, akik a klubjuk, szövetségük működtetésébe ilyen külső források megjelenését szeretnék elérni.”
“A MASÜSZ, első sport üzleti szakmai szervezetként hazánkban, azt tűzte ki célul, hogy felkarolja és segítse a sport minden szereplőjét, a sportlétesítmények üzemeltetőitől a sportolón keresztül a hirdetőkig. Azzal, hogy minden érintett bevonásával megteremti a szakmai sztenderdeket, és igazodási pontot szolgáltat nemcsak a sportolók képzésében, de a sportvezetők, sportszövetségek és a hirdetők útkeresésében, hogy a sportszakmai aspektusok mellett kialakulhassanak a minden fél számára előnyös üzleti lehetőségek, végső soron idővel lehetővé téve az állami szerepvállalás csökkentését a sportban.”
Utolsó gondolatként remélik, mindenkiben ott motoszkál a kérdés, hogy vajon ma Magyarországon egy sportoló, aki olimpiai bajnok lesz, meg tudna-e keresni üzleti alapon 50 millió Ft-ot? A válasz pedig részükről, határozott igen! Megfelelő sportolói márkával és kommunikációval ez a pénz reálisan megkereshető ma Magyarországon üzleti alapon is egy olimpiai bajnok sportolónak.